JACEK SOTOMSKI

BIO

PEŁNY BIOGRAM

Jacek Sotomski – kompozytor i wykonawca, urodził się w 1987 roku w Olsztynie. Jest absolwentem klasy kompozycji Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Jego kompozycje były wykonywane na międzynarodowych i krajowych festiwalach, takich jak: World Music Days, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Young Composers Meeting, Musica Polonica Nova, Adoptions, Festival Licences, Musica Electronica Nova, Cinegogue, Ostrava Music Days, Cinemascope – w Australii, Niemczech, Holandii, Polsce, Czechach, Słowenii, Francji oraz Białorusi.

Jacek Sotomski brał również aktywny udział w projektach, warsztatach i kursach z takimi zespołami jak ensemble musikFabrik, ensemble Adapter, orkest de ereprijs, BERG Orchestr w Pradze, Orkiestra Kameralna Narodowego Forum Muzyki „Leopoldinum”, a także w kursach mistrzowskich między innymi z Jennifer Walshe, Bernhardem Langiem, François Sarhanem, Rebeccą Saunders,  Lucią Ronchetti, Peterem Ablingerem czy Cathy van Eck.

Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych. Od 2017 roku współpracuje z Katarzyną Szyngierą, wspólnie stworzyli spektakle teatralne, czytania performatywne i słuchowiska. Spektakl „Lwów nie oddamy!” na podstawie scenariusza Marcina Napiórkowskiego, Mirosława Wlekłego i Katarzyny Szyngiery został zaprezentowany na najważniejszych polskich festiwalach teatralnych w 2018 i 2019 roku.

Począwszy od 2020 roku komponuje muzykę do spektakli Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy. 

W teatrze współpracuje również z Jackiem Jabrzykiem i Leną Frankiewicz.

Był stypendystą Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2018 za utwór CREDOPOL (zamówiony ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia) został nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku”.

Współtworzy zespoły sultan hagavik (z Mikołajem Laskowskim) oraz Ensemble Kompopolex (z Aleksandrą Gołaj i Rafałem Łucem).

BIOGRAM DO PROGRAMU

Jacek Sotomski, urodzony w 1987 roku.

Kompozytor, multiinstrumentalista, performer, improwizator, aranżer, były korepetytor, epizodyczny aktor w serialu paradokumentalnym “Dlaczego Ja?”, laureat nagród na konkursach kompozytorskich i festiwalach teatralnych oraz zdobywca drugiego miejsca w konkursie “Pokemony w Borku”; beneficjent stypendiów artystycznych, nominowany do nagród muzycznych za osiągnięcia artystyczne, certyfikowany rekordzista ze znakiem UNI-VIBE; były pracownik sezonowy w małych i dużych przedsiębiorstwach. 

Jego marzeniem jest zostać członkiem mile-high club.

Mieszka i tworzy we Wrocławiu.